Ημερίδα "Ritualizing Funerary Practices in the Prehistoric Aegean" (06.04.2017)

Ο Τομέας Αρχαιολογίας, ΑΠΘ διοργανώνει σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Κλασικής Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου τη Χαιδελβέργης, Ημερίδα με τίτλο: Ritualizing Funerary Practices in the Prehistoric Aegean. Acts of transforming and viewing the human body. Η Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 6 Απριλίου 2017, στο Κέντρο Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων (ΚΕ.Δ.Ε.Α) ΑΠΘ, Αμφιθέατρο ΙΙΙ. Για πληροφορίες παρακαλώ, δείτε τα συνημμένα.

The Department of Archaeology, AUTh is organizing in collaboration with the Institute of Classical Archaeology, University of Heidelberg, a Workshop with the title: Ritualizing Funerary Practices in the Prehistoric Aegean: acts of transforming and viewing the human body. The Workshop will take place on April 6, 2017, at the Research Dissemination Center, AUTh, Conference Room III. For more information, please download the attached files.

Ημερομηνία:
Παρ, 24/02/2017 εώς Παρ, 07/04/2017