Διεθνές Συνέδριο: “Lead Seals in Byzantine Thrace. Sigillography Meets Historical Geography”

Το Διεθνές Συνέδριο “Lead Seals in Byzantine Thrace. Sigillography Meets Historical Geography” θα πραγματοποιηθεί στη Βιέννη την Τετάρτη 19 Απριλίου 2023 (Αυστριακή Ακαδημία Επιστημών, Seminar Room, Hollandstr. 11–13, 1ος όροφος, 1020 Βιέννη).
Το Συνέδριο διοργανώνεται από την ερευνητική ομάδα του προγράμματος “Lead Seals in Byzantine Thrace”. Μετέχουν επίσης, ως συνδιοργανωτές, η Αυστριακή Ακαδημία Επιστημών (Ινστιτούτο Μεσαιωνικών Ερευνών/Τμήμα Βυζαντινών Ερευνών) και το Πανεπιστήμιο “Konstantin Preslavsky” του Shumen (Βουλγαρία).
Το πρόγραμμα “Lead Seals in Byzantine Thrace” χρηματοδοτήθηκε από το Ελληνικό Ίδρυμα Έρευνας και Καινοτομίας (ΕΛΙΔΕΚ).
Η παρακολούθηση του Συνεδρίου είναι εφικτή και εξ αποστάσεως, έπειτα από εγγραφή.
Για περισσότερες πληροφορίες & σύνδεσμο παρακολούθησης παρακαλούμε απευθυνθείτε στην Δρ. Αικατερίνη Μήτσιου | ekaterini.mitsiou@oeaw.ac.at

Πρόγραμμα Διεθνούς Συνεδρίου

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ & ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ

Επιγραφικές μαρτυρίες από τη Βυζαντινή Θεσσαλονίκη: Ερμηνευτικές και χρονολογικές προσεγγίσεις