Δράση με θέμα “Πρασινίζουμε την πόλη μας… για δεύτερη χρονιά!

Το SDG Student Hub AUTh και η Επιτροπή Περιβάλλοντος και Βιωσιμότητας του Δημοτικού Συμβουλίου Νέων Θεσσαλονίκης, με την υποστήριξη του Sustainable Development Solutions Network – SDSN Youth Black Sea και της ActionAid Hellas Youth Hub, σας προσκαλούν να συμμετέχετε στην δράση Πρασινίζουμε την πόλη μας… για δεύτερη χρονιά!, η οποία θα λάβει χώρα την Τρίτη 6 Ιουνίου 2023 μεταξύ 17:00-20:30, στο Youth Hub της ActionAid Hellas Thessaloniki (Πλ. Ναυαρίνου 7).

Στόχος της εκδήλωσης αποτελεί η ανάδειξη του προβλήματος της πλαστικής ρύπανσης, των τρόπων αντιμετώπισής της αλλά και η δημιουργία ενός πλαισίου, στο οποίο τα νέα άτομα της πόλης θα έχουν την ευκαιρία να εκφράσουν τις σκέψεις τους και να αναπτύξουν σχετικές προτάσεις με άξονα τις ανησυχίες, τις δυνατότητές τους και τη βιωσιμότητα.

Η εκδήλωση είναι μέρος μιας αλυσίδας δράσεων που θα πραγματοποιηθούν στην Ελλάδα και τον κόσμο, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος (05/06/2023) και τη φετινή της θεματική #BeatPlasticPollution.

Μπορείτε να συμμετέχετε στην εκδήλωση, πραγματοποιώντας την εγγραφή σας στον σύνδεσμο: https://bit.ly/GreeningThess2

Πρόγραμμα Εκδήλωσης

17:00 | Προσέλευση

17:20 | Καλωσόρισμα & Γνωριμία

17:40 | Εισαγωγή “Ο κύκλος των πλαστικών”

18:45 | Ομιλία “Θάλασσες και Πλαστικά”

Αναστασία Χαρίτου, Υπεύθυνη Προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Οργάνωσης iSea

18:15 | Spoken Word Poetry

18:30 | Ομιλία “Πώς μιλάω στα social media μου για περιβαλλοντικά θέματα που με απασχολούν”

Δρ. Άννα Ποδάρα, διδάσκουσα Τμήματος Δημοσιογραφίας και Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας Α.Π.Θ.

18:45 | Quiz

19:00 | Συζήτηση & Artivism “Πλαστικά και Θεσσαλονίκη – Σκέψεις, Προβληματισμοί και Ιδέες των νέων”

Τρόποι έκφρασης: Κείμενα, Ζωγραφική και Collage, Posters (με την υποστήριξη της iSea), Social Media materials (με την υποστήριξη της κα. Ποδάρα), Νέες τεχνολογίες (με την υποστήριξη της EduAct)

19:30 | Ομιλία ”Υγεία και Πλαστικά”