2η Επιστημονική Συνάντηση της Ομάδας Αρχαιοβοτανικής στην Ελλάδα/2nd Meeting of the Archaeobotany in Greece Group (MAGG)

Τhe 2nd Meeting of the Archaeobotany in Greece Group (MAGG), organized by the Laboratory of Interdisciplinary Research in Archaeology (LIRA) of the Department of Archaeology in Aristotle University of Thessaloniki will take place in AUTH KEDEA on the 26-27th of January 2023 both in person and via zoom. The Μeeting aims to encourage the dissemination of recent archaebotanical rerearch in Greece but also in the anatolian coast of the Aegaean Sea and Cyprus, promoting the prolific discussion of the current trends in Aegean Archaeology and Archaeobotany among international scholars acting in the field. The meeting will also feature a lab session aiming to the sharing of expertise on the identification of plant remains.

Please find attached the provisional program and register through the LIRA lab platform http://edae.hist.auth.gr/index.php in order to receive the ZOOM link or the conference material (including your badge for coffee/lunch breaks).

Η 2η Επιστημονική Συνάντηση της Ομάδας Αρχαιοβοτανικής στην Ελλάδα, υπό τη διοργάνωση του Εργαστηρίου Διεπιστημονικής Αρχαιολογικής Έρευνας (ΕΔΑΕ) του Τομέα Αρχαιολογίας του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, θα πραγματοποιηθεί δια ζώσης και μέσω ΖΟΟΜ στο ΚΕΔΕΑ του ΑΠΘ στις 26-27 Ιανουαρίου 2023. Σκοπός της Συνάντησης είναι η διάχυση της πρόσφατης αρχαιοβοτανικής έρευνας στην Ελλάδα, την ανατολική ακτή του Αιγαίου και την Κύπρο, προωθώντας τη γόνιμη συζήτηση επίκαιρων ζητημάτων της αρχαιολογικής και αρχαιοβοτανικής έρευνας στο Αιγαίο μεταξύ των επιστημόνων διεθνούς βεληνεκούς που δραστηριοποιούνται στο πεδίο αυτό.

Πρόγραμμα/Programme

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ & ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ

Επιγραφικές μαρτυρίες από τη Βυζαντινή Θεσσαλονίκη: Ερμηνευτικές και χρονολογικές προσεγγίσεις

Εκδήλωση της Αμερικανικής Σχολής Κλασικών Σπουδών Αθηνών