ABOVE THE CURVE BYZANTINE AND POST-BYZANTINE WOODWORK IN MEDITERRANEAN AND BALKAN PERSPECTIVE, 11th-16th CENTURY

Το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας διοργανώνει Διεθνές Συνέδριο με τίτλο:

«Above the curve. Byzantine and Post Byzantine woodwork in Mediterranean and Balkan perspective, 11th – 16th cent»

Friday 18- Sunday 20 February 2022

Zoom Link: https://zoom.us/j/91819331332?pwd=M29RTS9Icy9TUGZkRHN2Mjg0NFZ4UT09

ORGANIZING COMMITTEE
Paschalis ANDROUDIS, Assistant Professor of Byzantine Art and Archaeology, School of History and Archaeology, Aristotle University of Thessaloniki (pandroudis@hist.auth.gr).
Dimitris LIAKOS, Dr Archaeologist, Ephorate for Antiquities of Chalcidice and Mt Athos (liakos7120032yahoo.gr).
Paraskevi PAPADIMITRIOU, Dr., Laboratory Teaching Staff, Department of Worship, Archaeology and Art, School of Social Theology and Christian Culture, Centre for Byzantine Research, AUTh (parpapadim@past.auth.gr)

Woodwork Conference Program – Final

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ & ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ

Επιγραφικές μαρτυρίες από τη Βυζαντινή Θεσσαλονίκη: Ερμηνευτικές και χρονολογικές προσεγγίσεις