Πιστοποιητικό Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας

ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗΣ ΕΠΑΡΚΕΙΑΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΛΑΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ (εισαχθέντες έως και το 2019)

Το πτυχίο του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας εξασφαλίζει στους/τις αποφοίτους του το Πιστοποιητικό Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας (ΠΠΔΕ), το οποίο απαιτείται, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, για το διορισμό στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση για όσους/ες εισήλθαν στο Τμήμα από το ακαδημαϊκό έτος 2015-16 και εξής.
Η απόκτηση του ΠΠΔΕ είναι υποχρεωτική. Απαραίτητη προϋπόθεση για την απόκτησή του ταυτόχρονα με τη λήψη του πτυχίου είναι η οργάνωση των σπουδών σύμφωνα με τα ακόλουθα:
•    Οι φοιτητές/τριες υποχρεούνται να κατοχυρώσουν οκτώ (8) μαθήματα συνολικά, από το 5ο εξάμηνο των σπουδών τους και εξής.
•    Τα μαθήματα κατανέμονται στις εξής θεματικές ενότητες

1.    Θέματα εκπαίδευσης και αγωγής

ΟΜΑΔΑ Α ΟΜΑΔΑ Β
ΕΙΣΠ 100ΣΧΠΙ 400ΕΨ 900ΚΕ 800ΙΠ 700ΙΡΩ 302
Π 1000Π 1509Π 1708Π 3003

Τα μαθήματα της Ομάδας Α προσφέρονται από το Τμήμα Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής της Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ. Οι φοιτητές/τριες οφείλουν να επιλέξουν δύο (2) από τα μαθήματα της Ομάδας Α και το ένα (1) μάθημα της Ομάδας Β.

2.    Θέματα μάθησης και διδασκαλίας

ΟΜΑΔΑ Α          ΟΜΑΔΑ Β
ΙΑΕ 603ΙΒΥ603ΙΝΕ 603ΑΠΡ 606ΑΚΛ 606ΑΒΥ606ΑΙΤ 606

Οι φοιτητές/τριες που ακολουθούν την κατεύθυνση της Ιστορίας οφείλουν να επιλέξουν και τα τρία (3) μαθήματα της Ομάδας Α, τα οποία συμπίπτουν με τα ΥΕΙΔΦ. Οι φοιτητές/τριες που ακολουθούν την κατεύθυνση της Αρχαιολογίας οφείλουν να επιλέξουν δύο (2) από τα μαθήματα της Ομάδας Β, τα οποία συμπίπτουν με τα ΥΕΙΔΦ.

3.    Ειδική διδακτική και πρακτική άσκηση

ΑΠΡ 303ΑΠΡ 312ΑΙΤ 304ΑΚΛ 307ΑΒΥ 312ΑΑΑ 314ΙΝΕ 402

Οι φοιτητές/τριες που ακολουθούν την κατεύθυνση της Ιστορίας οφείλουν να επιλέξουν δύο (2) από τα μαθήματα της τρίτης Θεματικής ενότητας. Οι φοιτητές/τριες που ακολουθούν την κατεύθυνση της Αρχαιολογίας οφείλουν να επιλέξουν τρία (3) από τα μαθήματα της τρίτης Θεματικής Ενότητας.

Συνοπτικά, ανά κατεύθυνση και Θεματική Ενότητα:

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ
ΙΣΤΟΡΙΑΣ