ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ 2014 – 2020

Επιχειρησιακό Πρόγραμμα: “Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δία Βίου Μάθηση 2014 – 2020

Το πρόγραμμα χρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο (ΕΚΤ) και συγχρηματοδοτείται από Εθνικούς Πόρους μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανταγωνιστικότητα, Επιχειρηματικότητα και Καινοτομία» του Εταιρικού Συμφώνου για το Πλαίσιο Ανάπτυξης 2014-2020, με Ενδιάμεσο Φορέα την Ειδική Υπηρεσία Διαχείρισης του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δία Βίου Μάθηση»

Το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας έχει συμπεριλάβει την Πρακτική Άσκηση των φοιτητών στο πρόγραμμα σπουδών του ως συμπλήρωμα της θεωρητικής κατάρτισής τους και την έχει συνδέσει με το προαιρετικά επιλεγόμενο μάθημα ΑΑΑ 312 (Παλαιό ΠΠΣ)/ΠΑΕ151 (Αναμορφωμένο ΠΠΣ).

Η Πρακτική Άσκηση για το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης της περιόδου 2014-2020 είναι ενταγμένη στο ως άνω ευρωπαϊκό επιχειρησιακό πρόγραμμα και είναι συνδεδεμένη διαδικτυακά με το πληροφοριακό σύστημα ΑΤΛΑΣ και την ηλεκτρονική πλατφόρμα της μονάδας ΔΑΣΤΑ (Δομή Απασχόλησης και Σταδιοδρομίας), με στόχο την ολοκληρωμένη και ανοιχτή ηλεκτρονική πληροφόρηση όλων των φοιτητών του Τμήματος. Οι φοιτητές, -τριες του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας έχουν το δικαίωμα συμμετοχής, με δική τους επιλογή, σε μεγάλο αριθμό συνεργαζόμενων φορέων υποδοχής ανά την Ελλάδα ανάλογα με την κατεύθυνση που επιλέγουν, δηλαδή της Ιστορίας ή της Αρχαιολογίας. Οι φορείς υποδοχής είναι κυρίως Δημόσιες Υπηρεσίες, όπως Εφορείες Αρχαιοτήτων, Μουσεία που ανήκουν ή εποπτεύονται από το Υπουργείο Πολιτισμού ή αποτελούν Ν.Π.Ι.Δ., είτε συνιστούν ιδιωτικές συλλογές έργων τέχνης ή λαογραφικού υλικού, ξένες Αρχαιολογικές Σχολές και Ινστιτούτα που εδρεύουν στην Αθήνα, ερευνητικά κέντρα, ιστορικά, μορφωτικά, πολιτιστικά ιδρύματα και σύλλογοι, βιβλιοθήκες που επιτελούν ερευνητικά προγράμματα, ιστορικά αρχεία, αρχεία του Κράτους, πρότυπα και πειραματικά σχολεία. Η Πρακτική Άσκηση δίνει τη δυνατότητα στους συμμετέχοντες να ενταχθούν σε ένα πραγματικό εργασιακό περιβάλλον, απόλυτα συμβατό με το αντικείμενο των σπουδών τους, και να εξοικειωθούν με την πρακτική εφαρμογή των γνώσεων τους.

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όσοι φοιτούν από το 7ο εξάμηνο και εξής με ανώτατη οροφή το 10ο εξάμηνο, δηλαδή το 5ο έτος. Η εργασία στο φορέα υποδοχής είναι πλήρους απασχόλησης, αμειβόμενη και ασφαλισμένη από το Πρόγραμμα μέσω του ΕΛΚΕ. Η Πρακτική Άσκηση του Τμήματος είναι συνδεδεμένη με το μάθημα επιλογής ΑΑΑ 312 στο Παλαιό ΠΠΣ και αντιστοιχεί σε 6 ECTS και με το μάθημα επιλογής ΠΑΕ151 στο Αναμορφωμένο ΠΠΣ που αντιστοιχεί σε 8 ECTS . Προκειμένου να γίνεται σωστή αντιστοίχηση με τα ECTS αλλά και με τις ακαδημαϊκές υποχρεώσεις των φοιτητών, ορίζεται εβδομαδιαία υποχρεωτική απασχόληση 30 ωρών το λιγότερο. Τα κριτήρια επιλογής των φοιτητών έχουν επικυρωθεί από τη Γενική Συνέλευση του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας και έχουν αναρτηθεί σε συνημμένο αρχείο στην ιστοσελίδα του Τμήματος.

Για περαιτέρω πληροφόρηση οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στην επιστημονικά υπεύθυνη του Προγράμματος για το Τμήμα, αναπληρώτρια καθηγήτρια Μελίνα Παϊσίδου (γρ. 311), καθώς και στην κ. Έφη Γαβριηλίδου που παρέχει την σχετική γραμματειακή υποστήριξη. Παράλληλα γίνεται τακτική ενημέρωση μέσω της ιστοσελίδας του Τμήματος και μία φορά το χρόνο πραγματοποιείται ανοιχτή ενημερωτική συνάντηση στο Μουσείο Εκμαγείων της Φιλοσοφικής Σχολής.

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 2310 997127

e-mail: mpaisidou@hist.auth.gr

και        gavriilidou@auth.gr

Παρακαλείστε να παρακολουθείτε τακτικά τις ανακοινώσεις στην ιστοσελίδα του Τμήματος.

Η επιστημονικώς υπεύθυνη της Π.Α. του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Μελίνα Παϊσίδου
Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Βυζαντινής Αρχαιολογίας

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ – ΕΝΑΡΞΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ (2024)