ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ/ΕΜΒΟΛΙΜΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΕΑΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2023-2024

ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ/ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΟΥΝ ΤΑ ΗΔΗ ΔΗΛΩΜΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

Υποβολή δηλώσεων: 2 έως και 8 Απριλίου 2024

Διεύθυνση κόμβου:  students.auth.gr

Για τη δήλωση είναι απαραίτητη η χρήση των κωδικών πρόσβασης (username / password), που διαθέτουν οι φοιτητές/τριες για τις κεντρικές ηλεκτρονικές υπηρεσίες του Ιδρύματος. Όσοι φοιτητές έχουν μη λειτουργικούς κωδικούς ή δεν έχουν καν λάβει κωδικούς πρόσβασης, πρέπει να απευθύνονται στο ΚΗΔ e-mail: support@auth.gr, τηλ: 2310999000 (ώρες 08:15-15:00).

Οι παραπάνω ημερομηνίες είναι αποκλειστικές και δε θα δοθεί παράταση.

Φοιτητέ/τριες του 2ου εξαμήνου δεν πραγματοποιούν συμπληρωματική δήλωση μαθημάτων.

Φοιτητές/τριες του 4ου εξαμήνου: μπορούν να δηλώσουν όλα τα μαθήματα που οφείλουν από το 2ο εξάμηνο.

Φοιτητές/τριες του 6ου εξαμήνου: μπορούν να δηλώσουν έως και έξι (6) μαθήματα που οφείλουν από το 2ο και το 4ο εξάμηνο

Φοιτητές/τριες του 8ου εξαμήνου: μπορούν να δηλώσουν έως και δέκα (10) μαθήματα που διδάσκονται στο τρέχον εξάμηνο και οφείλουν από προηγούμενα εξάμηνα.

Φοιτητές/τριες 10ου εξαμήνου και εξής: μπορούν να δηλώσουν μαθήματα που διδάσκονται στο τρέχον εξάμηνο και είναι απαραίτητα για τη λήψη του πτυχίου χωρίς αριθμητικό περιορισμό. Επίσης μπορούν δηλώσουν και μαθήματα ειδίκευσης ή υποχρεωτικά κορμού που τα είχαν δηλώσει σε προηγούμενα εξάμηνα και δεν διδάσκονται στο τρέχον εξάμηνο.

Φοιτητές και φοιτήτριες του Αναμορφωμένου ΠΠΣ, που βρίσκονται στο 8ο εξάμηνο μπορούν να δηλώσουν Φροντιστήριο Ειδίκευσης (κωδ. 901), που οφείλουν από το 6ο εξάμηνο, στη συμπληρωματική δήλωση εφόσον συμπεριλαμβάνονται στις λίστες των καθηγητών  και θα ακολουθήσει έλεγχος από τη Γραμματεία.

__________________________________________________

Επίσης ενημερώνουμε τους/τις φοιτητές/τριες ότι κατά το εαρινό εξάμηνο προσφέρονται από εντεταλμένους διδάσκοντες τα εξής μαθήματα:

ΙΝΧ 457 Ιστορία της Μεσογείου κατά τους Νεότερους Χρόνους
ΙΝΧ 458 Μεσόγειος: Από την Αποικιοκρατία στην αποαποικιοποίηση
ΙΒΥ254 Παιδεία και Εκπαίδευση στο Βυζάντιο
ΙΒΥ255 Πολιτικές, Θρησκευτικές και Κοινωνικές Αντιθέσεις στο Βυζάντιο
ΙΑΕ253 Αθηναϊκή Δημοκρατία
ΙΑΕ254 Πολιτική και Κοινωνική Ιστορία των Πόλεων της Κλασικής Εποχής (Αθήνα – Σπάρτη)
ΑΡΧ253 Αρχαιολογική Έρευνα και Ψηφιακά Μέσα
ΑΡΧ254 Διεπιστημονικές Προσεγγίσεις στην Αρχαιολογία
ΑΙΤ253 Ώριμη Αναγέννηση-Μανιερισμός
ΑΙΤ254 Μπαρόκ-Ροκοκό
ΙΧΑ356 Νεότερη Ιστορία της Ανατολικής και Νοτιοανατολικής Ευρώπης (18ος-19ος αιώνας)
ΙΧΑ357 Σύγχρονη Ιστορία της Ανατολικής και Νοτιοανατολικής Ευρώπης (20ος αιώνας)

Θα ακολουθήσει νέα ανακοίνωση για την αναπλήρωση των μαθημάτων.

Δυνατότητα σπουδών κατά το εαρινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2024-25, πέντε (5) μεταπτυχιακών φοιτητών/τριών του ΑΠΘ στο Stockton University των ΗΠΑ/Opportunity for studying during the spring semester of the academic year 2024-25, for five (5) postgraduate students of AUTH at Stockton University in the USA

Ημέρες και ώρες συνεργασίας μελών ΔΕΠ Τομέα Αρχαιολογίας εαρινό εξάμηνο

Παρουσίαση Μεταδιδακτορικής Έρευνας στις 17/5/2024

Ανακοίνωση για τη θέση ΔΕΠ «Ιστορία του Ελληνισμού της Ανατολής, 19ος-20ος αιώνας»