Έκδοση τόμου υπό τον τίτλο «Aspects of Ottoman Economy and Culture»

Η Comité International des Études Pré-ottomanes et Ottomanes (https://ciepowebsite.univie.ac.at/) είναι ο παλαιότερος και εγκυρότερος διεθνής οργανισμός των οθωμανολόγων. Μια από τις βασικές λειτουργίες του είναι η διενέργεια ανά διετία ενός μεγάλου συμποσίου, διάρκειας πέντε ημερών,  στο οποίο συγκεντρώνονται τα μεγαλύτερα ονόματα του επιστημονικού κλάδου από όλο τον κόσμο και αποτυπώνονται οι παγκόσμιες τάσεις στον κλάδο. Τα συμπόσια οργανώνονται σε διαφορετική χώρα, από κάποιον τοπικό φορέα. Το 2020 είχε επιλεγεί η Θεσσαλονίκη και ανατεθεί η διοργάνωσή του στους καθηγητές του Τμήματος Ιστορίας-Αρχαιολογίας του Α.Π.Θ., κ.κ. Φ. Κοτζαγεώργη και Δ. Παπασταματίου. Λόγω της πανδημίας, το συμπόσιο τελικά πραγματοποιήθηκε τον Ιούνιο του 2022 στο «Κέντρο Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων» (ΚΕ.Δ.Ε.Α.) του Α.Π.Θ., υπό την αιγίδα του Α.Π.Θ. και του Τμήματος Ιστορίας-Αρχαιολογίας.

Η έκδοση πρακτικών του συμποσίου συνιστάται ιδιαίτερα από το Διοικητικό Συμβούλιο της CIEPO. Ως εκ τούτου, οι διοργανωτές του στη Θεσσαλονίκη αποφάσισαν να προχωρήσουν στην ηλεκτρονική έκδοση ενός τόμου που θα περιλαμβάνει κάποιες από τις ανακοινώσεις του συμποσίου, αφού η έκδοση όλων των πρακτικών καθίσταται απαγορευτική, λόγω του μεγάλου αριθμού των ανακοινώσεων. Ο τόμος υπό τον τίτλο «Aspects of Ottoman Economy and Culture» εκδόθηκε από το Τμήμα Ιστορίας-Αρχαιολογίας, αποτελεί ελεύθερης πρόσβασης έκδοση και φιλοξενείται στην ιστοσελίδα του Τμήματος.

Οι επιμελητές του τόμου,

Φ. Κοτζαγεώργης – Δ. Παπασταματίου

Συννημένα αρχεία:

Διάλεξη ανασκαφής στο Καραμπουρνάκι με τίτλο «Θεσσαλονίκη. Ματιές στην Ιστορία και τα Μνημεία της»

Πρόγραμμα εξεταστικής περιόδου Ιουνίου 2024

Summer Camp στο Πανεπιστήμιο Udayana της Ινδονησίας από τις 4 έως τις 11 Αυγούστου 2024 (8 ημέρες)

Ανακοίνωση αναπληρώσεων για το μάθημα ΙΝΧ 457 “Ιστορία της Μεσογείου κατά τους Νεότερους χρόνους”

Κύκλος σεμιναρίων ΛΑΚ – Τρίτη 21.05.2024