Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για συμμετοχή σε Ταχύρρυθμο Πρόγραμμα Κατάρτισης στο Επάγγελμα του Ξεναγού

Στο Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας προκηρύσσεται «Ταχύρρυθμο Πρόγραμμα Κατάρτισης Ξεναγών», το οποίο θα υλοποιηθεί στις εγκαταστάσεις του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης από 08/05/2024 έως 05/07/2024, σύμφωνα με απόφαση του Υπουργείου Τουρισμού (ΦΕΚ-Β-1787). Ο αριθμός των συμμετεχόντων στο πρόγραμμα ορίζεται κατ’ ανώτατο όριο σε 50 άτομα. Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να υποβάλλουν την αίτησή τους, συνοδευόμενη από τα απαραίτητα δικαιολογητικά, αυτοπροσώπως ή μέσω εξουσιοδοτημένου προσώπου ή ταχυδρομικώς με συστημένη αποστολή στη Γραμματεία του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας πριν τη λήξη της προθεσμίας.

Περίοδος υποβολής αιτήσεων από 27/03/2024 μέχρι και 05/04/2024

Τα απαραίτητα δικαιολογητικά και οι προϋποθέσεις συμμετοχής στο πρόγραμμα ορίζονται αναλυτικά στο παραπάνω ΦΕΚ.

Δυνατότητα σπουδών κατά το εαρινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2024-25, πέντε (5) μεταπτυχιακών φοιτητών/τριών του ΑΠΘ στο Stockton University των ΗΠΑ/Opportunity for studying during the spring semester of the academic year 2024-25, for five (5) postgraduate students of AUTH at Stockton University in the USA

Ημέρες και ώρες συνεργασίας μελών ΔΕΠ Τομέα Αρχαιολογίας εαρινό εξάμηνο

Παρουσίαση Μεταδιδακτορικής Έρευνας στις 17/5/2024

Ανακοίνωση για τη θέση ΔΕΠ «Ιστορία του Ελληνισμού της Ανατολής, 19ος-20ος αιώνας»