ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΔΙΕΘΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ

Τίτλος συνεδρίου:

Entangled trajectories: Global connections and legacies of Europe’s ‘Age of Civil Wars

Περιγραφή:

Το συνέδριο θα διερευνήσει τις παγκόσμιες διασυνδέσεις και τις κληρονομιές των εμφύλιων πολέμων  κατά τον εικοστό αιώνα. Στόχος του είναι να παράσχει μια συγκριτική και σχεσιακή ανάλυση των ευρωπαϊκών και μη ευρωπαϊκών εμφυλίων πολέμων, φέρνοντας σε επαφή μελετητές από διαφορετικούς επιστημονικούς κλάδους, διαφορετικά ακαδημαϊκά περιβάλλοντα και διαφορετικές ηπείρους.

Το συνέδριο ενδιαφέρεται ιδιαίτερα για ανακοινώσεις που διερευνούν τις διαπλεκόμενες διαδρομές των εθελοντών, μισθοφόρων, στρατιωτικών συμβούλων, διπλωματών, ακτιβιστών, δημοσιογράφων, πολιτικών, προσφύγων και εξορίστων που συμμετείχαν σε ευρωπαϊκούς και μη ευρωπαϊκούς εμφυλίους πολέμους. Ενδιαφέρεται επίσης για ανακοινώσεις που αφορούν τα δίκτυα αλληλεγγύης, τις οργανώσεις της διασποράς, τις στρατιωτικές αποστολές και τις επιχειρήσεις του ΟΗΕ στους εμφυλίους του εικοστού αιώνα. Οι ανακοινώσεις μπορούν επίσης να μελετούν την άμεση ή έμμεση μεταφορά ιδεών, πρακτικών, τεχνογνωσίας, πληροφοριών, εκπαίδευσης και τακτικών εξέγερσης και αντιεξέγερσης. Επιπλέον, μπορούν να διερευνούν τις παγκόσμιες κληρονομιές των ευρωπαϊκών εμφυλίων πολέμων, από την αναγκαστική μετανάστευση μέχρι τα «διδάγματα» που αντλήθηκαν από τις εμπειρίες του παρελθόντος.

Οι ενδιαφερόμενες/οι θα πρέπει να στείλουν μέχρι την 1 Ιουνίου τον προτεινόμενο τίτλο, μαζί με μία σύντομη περίληψη και ένα σύντομο βιογραφικό (από 300 λέξεις) στον Χαράλαμπο Μηνασίδη: charalampos.minasidis@ucd.ie.

Τα έξοδα μετακίνησης και διαμονής θα καλυφθούν από το πρόγραμμα ‘The Age of Civil Wars in Europe, c. 1914–1949’, ERC Advanced Grant Project (2022–2027)

Γλώσσα συνεδρίου: Αγγλική

ΟΡΓΑΝΩΣΗ:

Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Centre for War Studies, University College Dublin

ΤΟΠΟΣ ΚΑΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ:

Θεσσαλονίκη, ΑΠΘ, 18-19 Οκτωβρίου 2024

Σεμινάρια στο πλαίσιο του Εργαστηρίου Βοηθητικών Επιστημών Ιστορίας (Ε.Β.Ε.Ι.) για ΠΜΣ στην Ιστορική Έρευνα

Ανακοίνωση για δημόσια υποστήριξη της διδακτορική διατριβής της κυρίας Μ. Ποντικού

Δημόσια υποστήριξη της διδακτορικής διατριβής του κ. Πέτρου Κώρη

Σεμινάριο Τομέα Νεότερης και Σύγχρονης Ιστορίας, Αίθουσα 401, Φιλοσοφική Σχολή, ΑΠΘ-Πέμπτη, 23.5, 19.30.

Ανακοίνωση για συμπληρωματικό μάθημα ΑΙΤ151/101