Διάλεξη “Από την Ιστορία της Θεσσαλονίκης των Ρωαμαϊκών Χρόνων”

Η Ιστορία της Θεσσαλονίκης τη Προχριστιανική και Ρωμαϊκή περίοδο”

Το Τμήμα Προγραμμάτων και Δια Βίου Μάθησης σε συνεργασία με το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Α.Π.Θ., το Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης και την Ελληνική Ιστορική Εταιρεία, θα πραγματοποιήσει σειρά διαλέξεων για την Ιστορία της Θεσσαλονίκης, αναδεικνύοντας τη ρωμαϊκή και την προχριστιανική περίοδο. Σκοπός των διαλέξεων είναι η ενημέρωση των πολιτών από εξειδικευμένους καθηγητές- επιστήμονες, οι οποίοι θα παρουσιάσουν και θα ερμηνεύσουν με αντικειμενικότητα τα γεγονότα όπως ακριβώς συνέβησαν.

Η πρώτη διάλεξη θα πραγματοποιηθεί στις 19-10-22, ώρα 18:30, με ομιλητή τον κ.Ηλία Σβέρκο, Αναπληρωτή Καθηγητή Αρχαίας Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Α.Π.Θ., με θέμα: “ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΤΩΝ ΡΩΜΑΪΚΏΝ ΧΡΟΝΩΝ”.

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ & ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ

Επιγραφικές μαρτυρίες από τη Βυζαντινή Θεσσαλονίκη: Ερμηνευτικές και χρονολογικές προσεγγίσεις

Εκδήλωση της Αμερικανικής Σχολής Κλασικών Σπουδών Αθηνών

Σεμινάριο : Ισότητα και συμπερίληψη στα πανεπιστημιακά και ερευνητικά ιδρύματα